Vinmonopol til Svelvik? Næringrådet søker i hvertfall.
Polvarer til Svelvik vil styrke næringsutviklingen
Svelvik Næringsråd har sendt søknad til A/S Vinmonopolet, for å kommer med i betraktning om opprettelse av et eget Vivmonopol-utsalg i Svelvik.
Leder i Svelvik Næringsråd, Knut Morkestrand mener et polutsalgt vil være viktig for utviklingen i Svelvik.
Dermed følger også Næringsrådet opp henvendelser som er gjort direkte mot Vinmonopolet, men tidligere har det vært politisk påtrykk. Nå skjeler Næringsrådet også til de nærings- og handelsmessige konsekvensene for Svelvik kommune, og framholder i søknaden en rekke fortrinn, som f.eks. at:
- Svelvik har et rikt handels- og industritilbud i forhold til mange andre kommuner av samme størrelse. Detaljhandelen i Svelvik omsetter årlig for opp mot kr 300 mill. I tillegg har vi store bedrifter som AC NOR, Norgips, Jensen Møbler, Adax og Maur Bilpåbygg. Til sammen har disse bedriftene rundt 350 ansatte, heter det blant annet i brevet.
TILBUD BÅDE TIL FASTBOENDE
OG TURISTER
I søknaden framholder man videre som argumentasjon for at Svelvik skal få et polutsalg, at kommunen har omlag 6 500 innbyggere, det er registrert omlag 700 fritidseiendommer, i tillegg til Homansberget camping, med både telt-/campingplasser og hytter for utleie.
- Gjennom reiselivssamarbeidet i Drammensregionen, som Svelvik er en del av, satses det bevisst på å trekke flere turister til Svelvik og at Svelvik Næringsråd har innledet et arbeid for å markedsføre Svelvik som en attraktiv kommune for næringsliv, innbyggere og feriegjester.
De peker ôg på flere større boligprosjekter som er i emning i kommunen,.
FORHOLDENE LIGGER
TIL RETTE
- I tillegg finnes det lokaler i sentrum som er godt egnet for et utsalgssted, og til leiepriser som er rimelige i forhold til et snitt for Oslofjordregionen, framholder leder i Svelvik Næringsråd, Knut Morkestrand. Han er også opptatt av hvilke andre effekter en slik etablering ville ha for kommunen; mindre handelslekkasje, revitalisering av sentrum og mulighet for også å fange opp kunder fra vestsiden av Hurumlandet og fra Sande kommune.
Denne henvendelsen fra næringsrådet følger opp den forrige søknaden som ble sendt fra Svelvik, men det var helt tilbake i 2005.