Fra prøvetakseringen som ble gjennomført den 19. april, fra venstre i bildet eiendomsmegler Gunnar Eek Berger, leder av eiendomsskatteutvalget Knut Arild Renstrøm, medlem av samme utvalget Turid Steffensen og konsulent for hele eiendomsskattepakka i kommunen, Nils Ivar Hole. (Arkivfoto)-
103 reelle klager på eiendomsskatten
Totalt er det kommet inn ca. 220 klager på de nylig innførte eiendomsskatten i Svelvik kommune. 119 av dem var rene faktafeil, 103 reelle klager. Regninga kommer i midten av måneden.
- Selve behandlingen av de klagene som er kommet inn, starter opp denne uka, bekrefter kommunalsjef Arvid Askø overfor lokalavisen. Fakturering av denne nye skatten vil skje i midten av denne måneden, altså rundt 15. september.
RYDDER OPP
Økonom og takstmann Nils Ivar Hole fra Rambøll Norge AS, bekrefter overfor Svelviksposten at de nå har hatt en gjennomgang av de klagene som er kommet inn, det er her det framgår at 119 av dem en faktafeil, mens 103 err det han karakteriserer som reelle klager.
- Faktafeil kan ha ulike årsaker knyttet til for eksempel død, manglende presisjon og feil i matrikkel, sier Hovde.
- Generelt kan en si at en forsøker å rydde unna de åpenbare feilene før fakturering. Deretter vil en legge opp til en håndtering av klagene. Det kan gå over lang tid. Administrasjonen samarbeider der med prosjektlederen i Stema Rådgiving (som takserte) og sakkyndig nemnd. Først når nemnda har foretatt de rettelser de anser korrekte, avsluttes 1. trinn's behandling. Er skatteyter fremdeles uenig, går saken til sakkyndig ankenemnd, slutter Nils Ivar Hole.
UPOPULÆR
Innføringen av eiendomsskatt ble opprinnelig, fra politisk hold, karakterisert som en slags "økonomisk dugnad" for å sikre at de to barneskolene, Berger og Tangen, skulle få et fortsatt liv. Det virker imidlertid ikke som man har fått gjennomslag for dette blant oppsitterne i kommunen. En undersøkelse på lokalavisens nettside viser at man er imot innføringen, dernest at syv av ti frykter at skatten også vil øke de kommende årene.
LAV TAKST
Det har vært et eget utvalg i sving for å finne fram til takstgrunnlaget for vår kommune, dernest har man engasjert eksterne takstfolk til å gå gjennom kommunens flere tusen eiendommen. Dette utvalget har vært ledet av eiendomsmegler Knut Arild Renstrøm.
Man har bevisst lagt seg lavt i takstgrunnlaget, har man hevdet tidligere. Det kan virke som om ihvertfall de 103 som har levert inn det Hole karakteriserer som "reelle klager", er uenige i dette.