STØ PÅ HÅNDEN: Man må være stø på hånden og ha kreativiteten på fullt i animasjonsprosessen.
Animasjonsdag ved ungdomsskolen
Tiendeklassingene ved Svelvik ungdomsskole har hatt noen dager i Caprinos fotspor.
SNØMANNEN KALLE: Denne gjengen bestående av fra venstre Emil Pedersen, Henning Grinderud, Kenneth Thragethon Jarnes og Abdul Mohammed Ali sittende foran, lagde en animasjon om snømenn.
BAMSE OG HAREPUS: Uvanlig kjærlighet var temaet bak animasjonen til Tore Falch, Daniel Bruvik, Benjamin King, Lars Kristian Hemsborg og Jo Eidhammer.
I HØNSEGÅRDEN: Hva som foregår i hønsegården kan Katarina Hovde Ebbestad, Ola Ringen, Håkon Lexberg, Jenny Næss, Tinje Steen og Caroline Hansen fortelle litt mer om.
FERDINAND ER FORELSKET: En ku, to okser og en fugl i et kjærlighets drama. Ingvild Steen, Ingrid Skålin, Camilla Castellan og Betina Gallis
FLØRTING: Hvordan man ikke flørter og hvordan man flørter. Richard Uselis og Christoffer Hermann justerer dukkene. Sindre Bjørlo, Håkon Foss Andersen, Truls Garmo Johansen og Vegard Fjellner Johansen jobbet i kulissene.
I forbindelse med den kulturelle skolesekken, har tiendeklassingene ved ungdomsskolen lekt med plastilina og animasjon.
Det er Trond Jacobsen, som er utdannet regissør og produsent som har geleidet elevene gjennom animasjonssprossen.
Han forteller at klassene blir delt i fem grupper, hvor gruppene får en time til å skrive ned en historie, og to timer til å få det fra papiret og over til animasjon.
En hektisk arbeidsprosses, men elevene syntes at for en gangs skyld var skoledagen for kort.
Allikevel klarte alle fem gruppene på mandag og få prosjektene sine ferdig, selv om det innebar noen kunstneriske snarveier for å filmsnutten ferdig.
BLIR VIST FRAM
Elevenes ferdige filmsnutter blir lagt ut på en egen hjemmeside om et par ukers tid opplyser Jacobsen.
De som har lyst til å se hva de fikk til i fotsporene til Ivo Caprino, kan besøke siden til animasjon. info. Her ligger det også filmer fra andre skoler i Norge som har hatt besøk Sandnes Media.
Vi i lokalavisen skal prøve å få lagt ut et eksempel eller to fra de unge filmskaperne på vår egen hjemmeside iløpet av kort tid, hvis den evindelige teknikken spiller på lag.
HVA DE LÆRER
Siden år 2000 har Sandnes Media as arrangert animasjonskurs som en del av Den Kulturelle Skolesekken (DKS). Kursene er lagt opp som heldagskurser for elever ved ungdomsskolene i Vestfold, og er utviklet av Trond Jacobsen og Hans Jørgen Sandnes.
Elevene lærer om manus og idéutvikling, får kjennskap til animasjon som kunstnerisk uttrykk, ser og analyserer filmklipp og får deretter prøve seg som filmskapere. Workshopen varer en dag og alle elevene får delta i prosessen med å lage egne filmer.
Elevene får kjennskap til digital redigering
Del 1: Å fortelle en historie
Elevene lærer hvordan en enkel idé kan struktureres og omarbeides frem til en filmfortelling.
Del 2: Idéutvikling
Klassen deles i fem grupper. I samarbeid med filmskaperen skal elevene utvikle egne filmidéerog lage enkle manus.
Del 3: Animasjonskofferten
Hver gruppe får en animasjonskoffert som inneholder MacBook, kamera og animasjonsutstyr.
Elevene får en innførig i hvordan animasjonsfilm fungerer, hvordan en film lages og et innblikk i teknikker og muligheter.
Deretter lager de sine egen idéer som korte animasjonsfilmer.